Logo
  • Interaktivne radionice
  • Trudnička odjeća
  • Blog
  • Kontakt
  • O nama
Blog

Doula – tko je to?

17.12.2018

Doule su žene koje pomažu drugim ženama kroz trudnoću, na porodu i u danima babinja, tiha pratnja budućim majkama. Naziv Doula dolazi nam iz davnina, a označava žene koje služe drugim ženama. Doule imaju svoju tradiciju i u svijetu su jako dobro prihvaćene.

Biti Doula za mene je najljepši poziv na cijelome svijetu, pomoć mojim majkama i moj utjecaj da im iskustvo trudnoće, poroda i majčinstva bude onakav kakvog svaka žena i majka zaslužuje, me ispunjava i usrećuje. Na području „trudnoće i majčinstva“ potrebne su velike promjene, a ja svakako želim dati i dajem svakodnevno svoj doprinos. Moj poziv obuhvaća pripremu budućih majki, njihovih partnera i cijelih obitelji na situacije s kojima će se susretati kroz trudnoću i nakon djetetovog rođenja.

Mame mi se najčešće javljaju u trećem tromjesečju kada počinje naš zajednički rad. Kroz susrete prolazimo sve probleme, strahove, dileme i razmišljanja majki koja ih muče kroz trudnoću. Uslijed utjecaja hormona često prolazimo lijepe situacije, a ponekad i one manje lijepe zajedno. Moje mame su smirene, fokusirane, ne gube kontrolu, u svakom trenutku znaju što im je činiti i koga nazvati kako bi si olakšale.

Kako Doula postaje Doula? Doula se postaje pohađanjem osnovne obuke za Doule, višegodišnjim sudjelovanjem na kongresima, simpozijima, tečajevima, radionicama i nadograđivanjem svog znanja svakodnevno, te najvažnije praksom. Za početak morate imati osjećaj da vi to jako želite i da to stvarno i možete. Kao Doula mentorica često svojim kolegicama znam reći da bi svaka od njih prvo trebala otići na porod u svojstvu pratnje, a tek nakon toga razmisliti o tome da li joj se to sviđa, da li je spremna svoj život, život svoje obitelji i svoje vrijeme bezgranično podrediti svojim trudnicama.

Kako se šira javnost pomalo upoznaje s Doulama, trudnice nam se same javljaju i traže našu pomoć, a zdravstveni djelatnici nas polako prihvaćaju. Kroz pripremu za porod jedna od tema koju prolazim sa svojim trudnicama je i komunikacija s bolničkim osobljem.

Doule su u Hrvatskoj sve traženije, a osviještenost i porast interesa majki za radionice, tečajeve i pripremu za porod i dojenje sve je veća i sretna sam zbog toga.

Zašto bi se buduće mame trebale odlučiti za Doulu? Buduće mame trebale bi se odlučiti za Doulu ako žele pokraj sebe pratnju koja će im biti na raspolaganju i svojim znanjem, podrškom i potporom pomoći da prebrode strahove od poroda, da se upoznaju sa situacijama koje će se događati kroz trudnoću, kada porod krene kod kuće, u rodilištu, koja će se izmjenjivati s partnerom na porodu i u svakom trenutku znati što nam je činiti. U danima babinja biti će tu kao podrška kroz dojenje i s bebom u prvim danima kada nam je pomoć najpotrebnija. A ostati će i dugogodišnja pratnja tijekom života u mjeri u kojoj će to mama trebati i željeti. Kada mi se buduća majka javi, dogovorimo se za susret uz čaj i kolačiće u nekoj od Zagrebačkih slastičarnica. Sljedeći puta vidimo se ali “radno”, prolazimo sve ono što mamu zanima, što bi trebala znati i što će nam trebati kada porod krene. Kako se porod približava u stalnom smo kontaktu. Čujem se s mamom nakon svakog pregleda i na raspolaganju sam za sva pitanja u bilo koje doba dana i noći.

Osobno smatram da bi svaka majka treba imati Doulu pod normalno u Hrvatskim rodilištima. Puno majki dolazi samo na porod i vjerujte, nije im lako. Svojim trudnicama uvijek kažem kako je tata najbolja podrška na porodu, samo treba biti educiran, imati volje i znati što raditi kada porod krene. O budućim roditeljima ovisi kako će se dogovoriti, tko će ih pripremiti i kako će se organizirati za najljepši dan u svom životu, dan kada će postati roditelji. Moj savjet je da trudnica i njen partner prođu tečaj, radionicu i individualnu pripremu kako bi bili potpuno spremni za porod i babinje.

Kako to ide kada porod zaista i krene? Trudnice me uvijek nazovu čim se nešto neobično počne događati, takav je dogovor. U stalnom smo kontaktu kada trudovi zaista i krenu, a kako se porod razvija ja krećem prema njima ili prema bolnici, ovisi o tome kako smo se dogovorili. Kod kuće ćemo ostati što duže možemo gibati ćemo se na lopti, pro disati svaki trud, napraviti ugodnu atmosferu, upaliti svjećice, zamirisati dom eteričnim uljima, upotrebljavati razna sredstva za olakšavanje boli, masirati se, tuširati se ako nam paše kako bi si pomogli. Kada dođe vrijeme krenuti ćemo prema rodilištu. Dolaskom u rodilište ulazimo u sustav i tada si olakšavamo koliko nam sustav omogućuje.

U Hrvatskoj, ovisno o rodilištu koje mama odabere, postoji mogućnost da u rodilište uđe samo Doula, samo tata ili da se tata i Doula međusobno izmjenjuju, zato se vrijedi dobro raspitati.

Ono što je važno i na što treba obratiti pažnju je da moramo poraditi na edukaciji javnosti i medicinskog osoblja o tome što Doule zaista rade i kako možemo djelovati zajedno kao tim, a sve u cilju dobrobiti za naše trudnice.

Trudnoća i porod su predivna iskustva u kojima treba razmišljati pozitivno. Majke često imaju negativne misli kada idu u rodilište, a većina njihovih strahova je zapravo neopravdana. Zato je tu njihova Doula koja će ih voditi, koja će biti nasmijana, dobro raspoložena, koja će s mamom razgovarati, disati, masirati ju, pomoći joj zauzimati položaje, gibati se …. Vjerujte mi, tako je sve lakše i opuštenije.

Često me pitaju kako očevi reagiraju na Doulu? Mislim da većina očeva u Douli vide spas, no ne treba na tu činjenicu gledati kao na nešto loše dapače budući očevi žele svojim suprugama pomoći na najbolji mogući način. Kroz trudnoću žele da budu smirene i da imaju oslonac u ženi koja im može pomoći savjetom, pažnjom, utjehom, na porodu žele sigurnu ruku koja će ih voditi kroz sve faze. U nekim slučajevima tata, trudnica i ja prolazimo kroz porod zajedno kod kuće, u bolnici se izmjenjujemo ili tata uđe samo na izgon. U nekim slučajevima tata nam se pridruži u zlatnom satu. Dosta često me tate zovu kako bi ih pripremila da budu podrška svojoj supruzi, ali onakva kakvu ona zaista i treba. U danima babinja nerijetko je s nama i tata kojeg sve zanima, ima tisuću i jedno pitanje ili pak zna sve odgovore prije mene same.

Nakon poroda mama i njena Doula ostaju u kontaktu. Što god treba, Doula je tu za svoju rodilju. Po dolasku kući Doula dolazi mami i pomaže joj da nađe i postigne psihičku i fizičku ravnotežu. Majke su u danima postpartuma posebno senzibilne, krhke i osjetljive tako da im je pomoć njihove Doule posebno potrebna.

Moj Doula poziv donio mi je pregršt divnih priča, toplih prijateljstava i prekrasan osjećaj koji niti jedan drugi poziv ne može zamijeniti ni nadomjestiti.

Moj suprug i trojica sinova u mom životu su najvažnija karika. Moje zanimanje, moj fokus, moje sve. No kako je moja životna želja oduvijek bila baviti se sa ženama, djecom i njihovim obiteljima želja mi se kroz poziv Doule napokon ostvarila. Svoje vrijeme danas raspoređujem na svoju obitelj, posao, prijatelje i svoje Doula obitelji. Nije lako, ali sam doista ispunjena i sretna. Moj poziv zahtjeva 24-satno radno vrijeme i to zaista nije lako, ali sve dok postoji ljubav, obostrano razumijevanje i tolerancija svi smo zadovoljni i sretni. Postoje dani u godini kada sam posvećena samo svojoj obitelji i tada guštamo, putujemo, družimo se i uživamo zajedno.

Svaki put kada idem na porod osjetim leptiriće u trbuhu kao prvi puta. Biti Doula je moja velika ljubav i moj životni poziv. To je veza i bliskost s mojim trudnicama koja se ne može prekinuti. Uvijek mi suze krenu od sreće kada se beba rodi. Osjećaj je poseban i teško ga je opisati.

Autor
Sanja Štritof
Doula

Svi članci autora

Ja sam tiha pratnja kroz trudnoću, na porodu i u periodu babinja. Majka sam trojice sinova. Nakon srednje umjetničke škole završila sam Fakultet kriminalističkih znanosti i opredijelila se za borbu za prava žena i djece u obitelji. U sljedećih 20 godina realizirala sam se na raznim područjima, no u konačnici svoj mir sam pronašla u neobičnom zanimanju, zanimanju Doule što me potpuno zaokuplja, ispunjava i usrećuje.

Komentari nisu omogučeni.

Blog 02.12.2018
Vježbanje u trudnoći kod Mama Soon
Blog 09.11.2018
Spava kao beba….aha, kako da ne
Blog 24.10.2018
Vodič za buduće tate u trudnoći
Blog 12.10.2018
Odvajanje od bebice

Naši partneri:

Pronađite nas na Facebooku i Instagramu!

  • Kontakt
  • Privatnost podataka
  • Impressum

Mama Soon © 2022